Bydgoszcz

 

 „Wszystko zaczyna się od modlitwy, która rodzi się w ciszy naszych serc…” (Matka Teresa z Kalkuty).

3 dni, 2 wspólnoty ( bydgoska i olsztyńska ), a wśród nich duszpasterz ks. Maciej Musiał zgromadzili się w jednej z nadmorskich miejscowości – Podczelu ( dzielnicy Kołobrzegu) by razem przeżywać czas Rekolekcji Wielkopostnych.

            Hasłem przewodnim naszych spotkań było ,, Panie, naucz nas modlić się …” ( Łk 11,1) podczas których poznawaliśmy i zgłębialiśmy różne rodzaje i formy modlitwy. Rozpoczynając od piątkowej Drogi Krzyżowej szliśmy wraz z Jezusem Chrystusem przez poszczególne etapy Jego Męki i Śmierci, co umożliwiło nam zatrzymanie się na chwilę- pośród codziennej gonitwy- nad naszymi trudami, cierpieniami, problemami i niezwykłą refleksję nad tym, co rzeczywiście jest i powinno być dla nas ważne. Uczestnicząc w konferencjach natchnionych Słowem Bożym odkryliśmy sens i istotę modlitwy indywidualnej, a w szczególności modlitwy w ciszy – niezwykle trudnej, ale jakże wartościowej. W takiej ciszy bowiem słyszymy samego siebie i Boga.  Doskonałym doświadczeniem tego rodzaju modlitwy była wieczorna Adoracja Najświętszego Sakramentu rozpoczęta Koronką do Miłosierdzia Bożego, po której każdy z nas mógł powierzyć w ciszy Bogu swoje sprawy dnia codziennego, to co nas niepokoi, martwi, ale też podziękować za wszelkie łaski.

Nie zabrakło też czasu by podczas spacerów nad morze, wśród szumu wiatru i nadmorskich fal zobaczyć piękno Boskiego Stworzenia w pięknie przyrody. Sobotni wieczór zakończyliśmy spotkaniem pt. ,,Nocne Rodaków Rozmowy” podczas którego poruszaliśmy tematy dla nas ważne zarówno ze świata nauki, studiowania, wydarzeń europejskich itp., wymienialiśmy opinie i poszukiwaliśmy wspólnych rozwiązań problemów społecznych.

Uroczyste zakończenie rekolekcji odbyło się podczas niedzielnej Mszy Świętej z udziałem mieszkańców, podczas której stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia włączyli się czynnie w obsługę liturgiczną – czytając czytania czy śpiewając psalm…

Rekolekcje przeżywane w tak pięknym miejscu, z bogactwem modlitwy zarówno indywidualnej jak i grupowej pozwoliły nam oderwać się od codzienności, skupić się na ,, tu i teraz” i pomyśleć o swojej przyszłości. 

Monika Tylicka

 

Masaże, malowanie radosnych buziek dzieci, nauka tańca belgijskiego – to wszystko i wiele innych rzeczy działo się 18 maja na Starym Rynku w Bydgoszczy! Studenci wspólnoty bydgoskiej Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” obchodzili, tak jak w zeszłym roku, uroczystość „Urodzin błogosławionego Jana Pawła II” wraz z mieszkańcami Bydgoszczy i gośćmi miasta. Hasłem tego wydarzenia było „Życie największą wartością – zadbajmy o nie wspólnie”. Głównym punktem wydarzenia była możliwość oddania krwi – podzielenie się swoją dobrocią w nadziei ratowania ludzkiego życia.

            Od godziny 9:00 coś zaczynało powstawać na Starym Rynku. Studenci w żółtych koszulkach rozkładali namiot, stoiska, przygotowywali się do przyjęcia „urodzinowych” gości. W ten dzień ciepło biło nie tylko od promieni słonecznych i gorącej temperatury – ciepło zaistniało w ludzkich sercach.

            Godzina 10:00 – start. Podjechał Ambulans z Centrum Krwiodawstwa z Bydgoszczy. Studentki wautobus żółtych koszulkach i chustach spacerowały po placu i dzieliły się z innymi cytatami słów błogosławionego Jana Pawła II, rozdawały dzieciom cukierki i baloniki. Zmęczeni, chętni relaksu bydgoszczanie udali się pod namiot, gdzie mogli skorzystać z masażu wykonywanego przez studentki fizjoterapii. Pod namiotem była również okazja wykonać pomiar ciśnienia –całe wydarzenie miało na celu pokazanie, jak ważne jest ludzkie zdrowie i życie oraz jak wielka jest ich wartość. Dla najmłodszych była specjalna atrakcja – malowanie twarzy – na policzkach dzieci pojawiały się słoneczka, motylki, kwiatki, nawet niedźwiedź czy spiderman. Można było również otrzymać swój portret karykaturalny. W międzyczasie odbywał się także konkurs plastyczny – dzieci wykonywały portret
Jana Pawła II za co otrzymały dyplom i drobny upominek. Całe wydarzenie upiększone było brzmieniem gitary i śpiewem.

O godz. 12:00 odbyła się Msza Święta w Katedrze Bydgoskiej. Eucharystię ubogaciły pieśni śpiewane przez stypendystki Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Natomiast o godz. 14:00 odbyła się nauka tańca belgijskiego, gdzie tańcem chwalono Pana Boga.

Całe wydarzenie zakończyło się odśpiewaniem Koronki do Miłosierdzia Bożego. 18 osób oddało krew do Centrum Krwiodawstwa w Bydgoszczy – osób dobrego serca było więcej, niestety nie od każdej pobranie krwi było możliwe. Było mnóstwo pomalowanych szczęśliwych twarzyczek. Wiele osób skorzystało z masażu i pomiaru ciśnienia.

 

            Dzień „Urodzin błogosławionego Jana Pawła II” promieniował wzajemnym uśmiechem, radością, śpiewem a przede wszystkim dobrocią ludzkich serc.

 

 

Michalina Brzezińska

 

"Wyznajemy naszą wiarę" - Rekolekcje w Górce Klasztornej

 

            Wielki Post to czas, w którym każdy zastanawia się nad sobą, swoim życiem, swoim sumieniem... przeżywając jednocześnie Mękę Pana Jezusa. To czas, w którym podejmujemy próby pokonywania własnych słabości, podnoszenia się z upadków wzorem naszego Nauczyciela. To również czas modlitwy. My, studenci Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" ze wspólnot: Bydgoszcz, Koszalin, Poznań, Toruń, Szczecin w dniach 1 - 3 marca 2013 roku oddaliśmy się modlitwie i rozważaniom w Górce Klasztornej, wpatrując się w cudowny obraz Matki Boskiej Góreckiej.

            Pierwszy dzień rekolekcji rozpoczęliśmy zakwaterowaniem. Z uśmiechem na twarzy witaliśmy naszych przyjaciół z różnych wspólnot, których obecność cieszyła ogromnie po czasie, w którym nie było nam dane się widzieć. Wypełniała nas radość, że znowu możemy spędzić razem czas w obecności Pana Boga. Następnym punktem programu piątkowych rekolekcji była kolacja, po której udaliśmy się na Mszę Świętą zakończoną Drogą Krzyżową. Przeżywając kolejne stacje Męki Pańskiej, wpatrując się w obraz Pana Jezusa, cierpiącego za nasze grzechy, odkrywaliśmy siebie i to, jakimi jesteśmy ludźmi. Czy jestem jak Szymon z Cyreny - muszę zmuszać się do dobrego? Czy jak święta Weronika - niosę pomoc i wsparcie innym?

Dzień zakończyliśmy spotkaniem integracyjnym, gdzie mogliśmy chwalić Boga modlitwą i śpiewem. Pełni radości, ale i zmęczenia udaliśmy się na odpoczynek przed drugim dniem naszych wielkopostnych rekolekcji.

            Sobotni dzień rekolekcji rozpoczęliśmy Jutrznią. Dzień był mroźny ale piękny - słońce, bezchmurne niebo. W naszych sercach równie pogodnie. O 10:00 wszyscy spotkaliśmy się na Mszy Świętej, której przewodniczył ks. Stanisław Bezler. Chwilę później ks. Stanisław wygłosił nam Słowo Boże na spotkaniu w Domu Pielgrzyma - miejscu, gdzie byliśmy zakwaterowani. Przybliżył on nam istotę Sakramentu Pokuty oraz postać Marii Goretti, świętej męczennicy, która w obronie swojej czystości zapłaciła najwyższą cenę - życie.

            Pełni refleksji udaliśmy się na obiad. Po przerwie obiadowej czekała nas kolejna konferencja, której przewodniczył ks. Andrzej Białczyk. Tematem przewodnim była postać Jezusa Chrystusa - ksiądz Andrzej przedstawił nam historię życia Pana Jezusa - na płaszczyźnie Jego człowieczeństwa i Jego Boskości. Zastanawialiśmy się w tym miejscu także nad tajemnicą Boga w Trzech Osobach.

            Po przerwie spotkaliśmy się na kolejnej, ostatniej już katechezie wielkopostnej, prowadzonej przez ks. Karola Glesmera, gdzie zastanawialiśmy się nad znaczeniem Osoby Ducha Świętego w Trójcy Świętej i w naszym życiu. Duch Święty towarzyszy nam zawsze, począwszy od Sakramentu Chrztu, poprzez Bierzmowanie, w którym otrzymaliśmy jego dary, ale i w codziennej modlitwie i codziennych obowiązkach. Niewątpliwie towarzyszył nam również podczas naszych rekolekcji - w naszych sercach, modlitwie i drugim człowieku.

            O godzinie 17:00 spotkaliśmy się w mniejszych grupach, by rozważać fragmenty Pisma Świętego - odpowiedzieliśmy sobie na pytania, czym jest wiara, czy można ją jednoznacznie zdefiniować, jakie przymioty ma Bóg, rozmawialiśmy o wątpliwościach dotyczących wiary - co może być ich przyczyną, jak pokonać w sobie zwątpienie. Zastanawialiśmy się nad istotą modlitwy - czy każdy potrafi się modlić. Dzieliliśmy się swoimi rozważaniami poznając spostrzeżenia naszych koleżanek i kolegów.

Drugi dzień naszych rekolekcji zakończył się Adoracją Najświętszego Sakramentu - przeżywaliśmy bliskość i wielkość Pana Jezusa, oddając się modlitwie oraz pogrążając w zadumie.

            Niedzielny poranek rozpoczęliśmy Jutrznią. W ten ostatni dzień czuliśmy się umocnieni Duchem Świętym, odczuwając jednak zbliżający się czas rozłąki. O godzinie 12:00 udaliśmy się na Mszę Świętą, w której dziękowaliśmy Bogu za dar tych rekolekcji i za spędzony razem czas. Po obiedzie każdy z nas udał się w innym kierunku, każdy do swojego domu, swojego życia, swoich obowiązków. Jednak każdy silny wiarą i pełen energii na pokonywanie trudności i dążenie do Szczęścia.

Trójwspólnotowe rekolekcje!

Dodano: 24.04.2011, Monika Tylicka

Wszystko zaczęło się 1.04 (nie myślcie że to żart). Po pełnej przygód podróży w końcu dotarliśmy do Pelplina,gdzie z radością przywitano nas w Collegium Marianum. Udaliśmy się do pokoi, by chwilę odpocząć i rozpakować swoje bagaże. Nastepnie nadszedł czas dla wzmocnienia swego ciała - poszliśmy na kolację, by dostarczyć sobie energii na dalszy, pełen wrażeń, dzień.

Potem odbył się wieczorek zapoznawczy, na którym mogliśmy spotkać się ze znajomymi z innych wspólnot i dowiedzieć się czegoś o sobie nawzajem. A teraz coś dla duszy - ostatnim punktem tego dnia była Droga Krzyżowa. Pełna refleksji i zadumy nad własnym życiem i postępowaniem. Kolejnego słonecznego dnia tuż po śniadaniu poszliśmy na spacer do pięknego Ogrodu Biskupa oraz zwiedziliśmy Muzeum Diecezjalne, posiadające w swych zbiorach jedną z największych kolekcji rzeźby średniowiecznej (Madonny szafkowe, poliptyk toruński). Na uwagę zasługuje fakt, iż znajduje się tu jedyny w kraju egzemplarz Biblii Guttenberga. Następnie spotkaliśmy się wspólnie z ks. Andrzejem Szopińskim, by porozmawiać o przebaczaniu. Ta konferencja pomogła nam zrozumieć, jak istotna jest rola przebaczania w codziennym zyciu (o czym często zapominamy). Po obiedzie, już w swoich wspólnotach, czytaliśmy wiersze i słowa Jana Pawła II i dzieliliśmy się swoimi refleksjami na temat słów jego skierowanych do nas.

Mówiliśmy o wartości Mszy Świętej, istocie spowiedzi i o skutkach czynienia grzechów. Następnie spotkaliśmy się na projekcji wzruszającego filmu "Bez mojej zgody", który nauczył nas pokory wobec cierpienia, pomocy chorym i zrozumienia śmierci jako nowego życia u boku Niebieskiego Ojca. Potem udalismy się na kolację, po której odbyło się czuwanie z adoracją Najświętszego Sakramentu. Nasze śpiewy, słabości i dobre uczynki oraz chwile milczenia ofiarowaliśmy Bogu.

O 21.37 przeszliśmy do Katedry na Mszę Świętą, którą celebrował ksiądz biskup. Mogliśmy wtedy przypomniec sobie postać Jana Pawła II i jego ostatnie chwile z życia.Niedzielny poranek rozpoczęliśmy od zwiedzania Katedry, następnie była Msza Św., a po niej spotkanie z ks. Dariuszem Kowalczykiem. Następnie obiad i pożegnanie. To tylko 3 dni? Nie! To aż 3 dni. Przepełnione modlitwą, czuwaniem, refleksją nad codziennością oraz męką i śmiercią Chrystusa Jezusa.To również był czas na poznanie drugiego człowieka i dostrzeżenia obecności Boga w nim. Chwile odpowiednie na zawiązanie się przyjaźni i wzmocnienia więzi międzyludzkich,a także poznanie wielkiej wartości uśmiechu, uścisku dłoni i dobrego słowa, które może być iskierką skierowaną do drugiego człowieka.Do tych chwil warto powracać.

  • SAD
  • LOLEK
  • Zostań Przyjacielem
  • Nostra Polonia
stypendysta.pl