Katowice

Misterium Wiaryrekolekcje

W dniach 13-15 grudnia 2013r odbyły się coroczne rekolekcje stypendystów studentów Wspólnoty Katowickiej. W zeszłym roku ten niezwykły czas spędzaliśmy w Brennej, jednak tym razem przybyliśmy do Diecezjalnego Domu Formacyjnego w Raciborzu- Miedonii. Mieliśmy okazję przez ten czas przygotować nasze serca na przyjście Jezusa i jak to bywa na wszelkich spotkaniach stypendystów, jeszcze bardziej zintegrować się z naszą wspólnotą.

Muszę przyznać, że humor dopisywał nam wszystkim od samego początku. Mimo, iż dniem naszego wyjazdu był piątek 13-tego, nie spotkał nas żaden pech i bez większych problemów dostaliśmy się do ośrodka rekolekcyjnego. Na miejscu przywitał nas kaznodzieja  tamtejszej parafii i zostaliśmy rozlokowani do pokoi. Po kolacji wybraliśmy się do kaplicy na „Czuwanie z Janem Pawłem II”,  które oparte było na życiu i nauczaniu naszego rodaka bł. Jana Pawła II i skłoniło nas do przemyśleń na temat Wiary, Nadziei i Miłości. Nasze refleksje zakończyliśmy odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego i udaliśmy się na integrację. 

Sobota zapowiadała się bardzo ciekawie. Po śniadaniu udaliśmy się na Eucharystię prowadzoną przez ks. Mariusza Sobka, następnie chwila odpoczynku, pyszny obiad i przyjazd naszego koordynatora ks. Roberta, który odprawił dla nas niesamowitą konferencję na temat naszego udziału w życiu kościoła, aspektów wiary i odpowiedniego przygotowania na przyjście Dzieciątka Jezus. Po kazaniu mieliśmy okazję do spotkania oko w oko z Jezusem podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu. Każdy w tym czasie kilka chwil oddał rozmowie z  Jezusem, a także przemyśleniom na temat naszego życia. Mieliśmy także możliwość przystąpienia do spowiedzi. Po nabożeństwie udaliśmy się na podwieczorek, a potem przygotowywaliśmy wigilijkę, żeby po kolacji zasiąść wspólnie do stołu i podzielić się opłatkiem. Wspólnotowa wigilia jeszcze bardziej przybliżyła nas do siebie, pięknych słów nie brakowało, życzenia płynęły prosto z serca, przysparzając wszystkich o  wzruszenie. Kolejnym punktem dnia był wyjazd do centrum Raciborza- do kościoła pw. Św Mikołaja, gdzie odbywało się czuwanie modlitewne dla młodzieży z ks. dr. Dariuszem Kiejnowskim – Różyckim , który przybliżył nam temat dogmatów.  Kazanie połączone było ze śpiewem pieśni religijnych, zakończyło się wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Do naszego ośrodka wróciliśmy dosyć późno, ale nie zabrakło nam sił na wspólną integrację.

Punktem kulminacyjnym ostatniego dnia rekolekcji była Msza Św. z udziałem parafian. Następnie udaliśmy się do Sali konferencyjnej, gdzie został wyświetlony film z koncertu podczas Dnia Papieskiego w Zabrzu. Niestety niezwykły czas rekolekcji szybko dobiegł końca, po pysznym obiedzie musieliśmy się pożegnać i wracać, lecz u każdego jeszcze na długo zostanie radość wyniesiona ze wspólnego spotkania. W końcu był to czas, by choć na chwilę oderwać się od szarej rzeczywistości i przypomnieć sobie, co w życiu jest naprawdę ważne.

 

Salomea Haratyk

Rzecznik Prasowy FDNT Katowice


„Szlachetna Paczka”

certyfikat Szlachetnej Paczki

Jako Wspólnota katowicka, już po raz kolejny wzięliśmy udział w Szlachetnej Paczce.  Akcja ta jest dla nas wyjątkowo ważna, ponieważ „Szlachetna Paczka” to system pomnażania dobra. Poprzez wielkie zaangażowanie oraz chęć pomocy, udało Nam się zebrać odpowiedną kwotę, aby pomóc jednej z rodzin. Wspólnie dokonaliśmy wyboru rodziny, której chcieliśmy pomóc. To rodzina z trójką wspaniałych dzieci: chłopiec 13 lat i dziewczynki: 7 oraz 2,5 roczku. Rodzina najbardziej potrzebowała żywności, środków czystości oraz odzieży.

Po wyborze rodziny, udaliśmy się na wielkie zakupy do hurtowni spożywczej, supermarketów, oraz sklepów z odzieżą i obuwiem.  Były to najprzyjemniejsze zakupy, dające mnóstwo radości oraz wyobrażeń o tym jak szczęśliwa będzie obdarowana rodzina. Następnie przyszedł czas na pakowanie podarunków i zapakowania ich do auta, co stało się nie lada wyzwaniem. Kiedy zjawiliśmy się w centrum Szlachetnej Paczki w Dąbrowie Górniczej, byliśmy niezmiernie mile zaskoczeni, przyjazną atmosferą, jaka tam panowała.  Ale największe emocje dopiero były przed nami. Wspólnie z wolontariuszką opiekującą się rodziną, pojechaliśmy osobiście dostarczyć paczki z podarunkami. 
Przywitała nas mama wraz z trójką uroczych dzieci. Podziękowań wraz z uściskami i buziakami, szczególnie od dziewczynek, nie było końca.  Bez wzruszeń, również się nie obyło. Dzieciaki rozpakowywały prezenty, ciesząc się dosłownie z każdej podarowanej im rzeczy. Ich wyrazami wdzięczności było podarowanie nam przesłodkiej Maskotki oraz własnoręcznie wykonanej laurki z pięknymi słowami:
 „Ciągle jeszcze istnieją wśród nas anioły. Nie mają wprawdzie skrzydeł, lecz ich serce jest bezpiecznym portem dla wszystkich, którzy są w potrzebie. Wyciągają ręce i proponują swoja przyjaźń”.

Wzruszeni i pełni radości wróciliśmy do domów, a emocje, jakie nas spotkały towarzyszą jeszcze do dziś. Dlatego też, z całego serca zachęcamy wszystkich do udziału w tak wspaniałej Akcji w kolejnych latach.

Gabriela GraczykowskaII edycja Gry Miejskiej – Błogosławiony Jan Paweł II Naszym Przewodnikiem

II edycja Gry Miejskiej – Błogosławiony Jan Paweł II Naszym Przewodnikiem

18 maja- to data, która ma ważne miejsce w sercu każdego stypendysty. Z okazji 93 rocznicy urodzin naszego ukochanego papieża- Jana Pawła II- w Katowicach na Muchowcu odbyła się II edycja Gry Miejskiej, która w tym roku przebiegła pod hasłem: „Bł. Jan Paweł II naszym Przewodnikiem”. Nie tylko dzień obchodów miał dla nas wielkie znaczenie- także dobór miejsca- 30 lat temu na Muchowcu odbyła się druga pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny.

gramiejska Katowice

Świętowanie urodzin rozpoczęliśmy wspólnym odśpiewaniem „sto lat”, tak żeby echo niosło się aż do nieba, a potem dla rozgrzewki zaproponowaliśmy uczestnikom Gry Miejskiej wspólną zabawę przy muzyce. W tym roku zgłosiły się do nas 53 drużyny co dało ok. 270 dzieci, a do tego ich rodzice i opiekunowie. Wspólnie ze stypendystami stworzyliśmy trzy trasy, każdą dostosowaną do wieku i możliwości uczestników. Pierwsza- najkrótsza- dla maluchów z klas 1-3, a potem kolejno dla dzieci z klas od 4-6 i najtrudniejsza dla gimnazjalistów. Dodatkowo na trasie umieściliśmy zadania dotyczące życiorysu Błogosławionego, układanki pociętych cytatów i zdjęć, czy zadania, np. odśpiewanie ulubionych piosenek papieża. Jak wiemy, nasz Papież lubił sport,  więc nie obyło się bez konkurencji sprawnościowych, a także zadań bonusowych. Przed wyruszeniem w trasy odmówiliśmy wspólną modlitwę. Dzieci z pobliskich szkół ochoczo pokonywały kolejne punkty gry, wszystkie z uśmiechem na twarzy próbowały zdobyć jak największą ilość punktów. Dzięki licznym sponsorom udało nam się zagwarantować nagrody dla zwycięzców – statuetki z popiersiem Jana Pawła II, medale oraz liczne nagrody rzeczowe, m.in. gry planszowe, akcesoria, bilety wstępu. Każdy z uczestników dostał dyplom uczestnictwa, a z okazji Roku Wiary również krzyżyk. Na mecie na wszystkich czekał pyszny żurek papieski. Dla naszych małych gości przygotowane były również liczne gry i zabawy, a nawet występ scholi młodzieżowej z Chełmu Śląskiego. Dzieciakom nie schodził uśmiech z twarzy. Na zakończenie wspólnie  odmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Inicjatywa Gry Miejskiej z roku na rok coraz bardziej się rozszerza, mimo że to dopiero druga edycja, to i tak już teraz cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jednak najważniejsze jest to, że mogliśmy wspólnie świętować kolejne urodziny naszego ukochanego Papieża i odczuliśmy Jego obecność - mimo przepowiadanych deszczy i burzy towarzyszyło nam słońce i pozytywne nastawienie. Wysiłek włożony w przygotowania nie tylko wzbogacił nas o kolejne doświadczenie, ale przede wszystkim zaowocował uśmiechami na twarzach i wyrazami zadowolenia ze strony każdego uczestnika, co było dla nas  ogromną satysfakcją. Mamy nadzieję, że z roku na rok inicjatywa zdobędzie jeszcze większe grono odbiorców.

A tutaj link do artykułów na temat naszego wydarzenia oraz galeria zdjęć:

http://katowice.gosc.pl/doc/1561031.Sto-lat-zabrzmialo-na-Muchowcu

http://katowice.gosc.pl/gal/spis/1561180.Gra-Miejska-bl-Jana-Pawla-II

 

 

       Salomea Haratyk

 Z-ca Rzecznika prasowego Fundacji KEP
                                 „Dzieło Nowego Tysiąclecia”
                                   w archidiecezji katowickiej

 

Katowice 25.03.2013 r. 


Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

Spoglądając w przyszłość

Pierwszego marca odbyło się kolejne spotkanie wspólnoty katowickiej. Wspólny wieczór rozpoczęła eucharystia, której przewodniczył ksiądz Robert Kaczmarek – koordynator wspólnoty. Warstwę muzyczną wzbogaciło dwoje stypendystów grą na gitarze oraz skrzypcach. Można by napisać, że owe spotkanie niczym nie różniło się od innych. Pomijam tu kwestię tego, że stypendyści właśnie zakończyli poprzedni semestr i każdy miał coś nowego czym mógł się podzielić oraz to, że każda eucharystia to spotkanie Chrystusa „na nowo”.  Katowice - spotkanie wspólnoty
Jednak to konkretne spotkanie wyróżniała dyskusja dotycząca przyszłości naszej wspólnoty.
Omawialiśmy  plany związane z kolejnym Dniem Papieskim oraz zbliżającą się drugą edycją Gry Miejskiej. Informacja, która wszystkich zaskoczyła – oczywiście pozytywnie, to zgoda miasta na to by następny
Dzień Papieski odbył się w Hali „Spodek”! To zmienia postać rzeczy, poraz kolejny wspólnota katowicka podnosi sobie poprzeczkę, podejmując to ambitne wyzwanie. W planach jest zaproszenie „wielkiej”, światowej sławy gwiazdy – odbyły się już pierwsze próby negocjowania występu z Plácido Domingo! Jednym z wielu pomysłów jest także promocja Dnia Papieskiego na szerszą skalę. Chcemy by każdy wiedział czym jest święto Dnia Papieskiego i miał okazję przeżywać to razem z nami. Możliwe, że uda się zorganizować turniej gier komputerowych dla młodzieży, co mogłoby być atrakcyjnym czynnikiem zachęcającym młodych do udziału w Dniu Papapieskim. Dyskusja trwała długo i nie wsposób opisać tu wszystkich projektów, które mamy zamiar zrealizować podczas Dnia Papieskiego, jednak wszystcy są podekscytowani i oczekują dalszego rozwoju wydarzeń.

                Drugim istotnym punktem, poruszonym na spotkaniu była kontynuacja Gry Miejskiej z zeszłego roku. Planujemy poszerzyć obaszar samej gry miejskiej, ale oprócz tego liczymy na jeszcze większe zainteresowanie uczestników. Również teraz przewidujemy dla nich rozmaite nagrody oraz świetną zabawę. Uczestnicy otrzymają informację zawierającą zakres materiału z którego należy się przygotować – podczas gry odbędzie się szereg testów sprawdzających wiedzę i przygotowanie uczestników.
Druga edycja Gry Miejskiej „Błogosławiony Jan Paweł II naszym przewodnikiem” odbędzie się 18 maja.
Już teraz wszystkich serdecznie zapraszamy! Poniżej link do klipu filmowego z pierwszej edycji:

http://www.youtube.com/watch?v=OOS5dtwJF88

 

Piotr Solorz

Rzecznik prasowy Fundacji KEP
 „Dzieło Nowego Tysiąclecia”
   w archidiecezji katowickiej         

________________________________________________________________
Kontakt:
 tel: 517 091 222, mail: psolorz@gmail.com, mail dzielo.pl : piotr.solorz@dzielo.pl

„Błogosławiony Jan Paweł II naszym Przewodnikiem” 19 maja Katowice – wielkie podsumowanie

Dodano:27.03.2012, Piotr Solorz

Z okazji 92 rocznicy urodzin naszego wielkiego rodaka – błogosławionego Jana Pawła II zorganizowaliśmy grę miejską pod hasłem „Błogosławiony Jan Paweł II naszym Przewodnikiem”. Śmiało możemy powiedzieć – wyszło rewelacyjnie!

Cała idea narodziła się na naszym stałym spotkaniu wspólnotowym jakieś trzy tygodnie przed wydarzeniem. Było to dla nas nie lada wyzwaniem by wszystko dopiąć na ostatni guzik na czas.
Nie obeszło się bez dodatkowych spotkań, które kończyły się późnymi wieczorami. Nasze działania spotkały się m. in. z takimi aktywnościami jak szukanie sponsorów, rozmowy z okolicznymi cukierniami w celu zdobycia symbolicznych kremówek dla uczestników (otrzymaliśmy ich 230 sztuk!), przez przygotowanie trasy, zdobycie sprzętu i załatwienie jeszcze wielu innych rzeczy i spraw.

Cała inicjatywa była skierowana do szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz dzieci i młodzieży z różnych grup parafialnych w diecezji katowickiej. Nasz pomysł spotkał się z bardzo pozytywnych odzewem ze strony zaproszonych do udziału. Zgłosiło się aż 38 drużyn (zespoły max. 5 osobowe + opiekun) co dało blisko 200 osób!  Celem było przybliżenie życia i nauczania Jana Pawła II oraz podtrzymywanie pamięci o naszym rodaku. Rozpoczęliśmy  o godzinie 11:00 przy kościele mariackim w Katowicach, gdzie był zlokalizowany START – tam każdy z uczestników otrzymał specjalną kamizelkę z logiem fundacji. Podczas biegu drużyny miały za zadanie pokonać wyznaczoną trasę, gdzie na każdym z punktów trasy znajdowały się osoby kierujące dalej  i wyznaczające zadania do wykonania - takie jak odpowiedzi na postawione pytania, zadania zręcznościowe. Na zakończenie trasy czekał test, za który można było zdobyć największą liczbę punktów. Meta znajdowała się przy pomniku bł. Jana Pawła II na Placu Katedralnym. Jednak to nie dotarcie w najszybszym czasie decydowało o pierwszym miejscu lecz zdobyte przez uczestników punkty podczas zadań. W ogrodach kurialnych na uczestników czekała degustacja papieskich kremówek, wspólna zabawa, śpiew oraz ogłoszenie wyników i rozdanie nagród. Całość zakończyła się około godziny 14:00 modlitwą przy pomniku bł. Jana Pawła II.

Trud i ilość pracy, którą włożyliśmy w to dzieło było warte by zobaczyć na ustach dzieci te szczere uśmiechy, usłyszeć „Dziękuje za najlepszy weekend w moim życiu!", albo „Czy za rok też będzie gra?". My już wiemy – definitywnie za rok to powtórzymy :-)

 

O akcji można także przeczytać tu:

http://katowice.gosc.pl/doc/1158923.Gry-miejskie-na-ulicach

http://www.facebook.com/pages/FDNT-Katowice/182296995187774

http://katowice.gosc.pl/gal/spis/1158939.Gry-miejskie-na-ulicach
http://www.dziecimaryi.info/index.php?option=com_content&view=article&id=215:gra-miejska&catid=2:ogoszenia&Itemid=13

  • SAD
  • Zostań Przyjacielem
  • LOLEK
  • Nostra Polonia
stypendysta.pl