Toruń

Wesołą paczkę przyjaciół z toruńskiej wspólnoty akademickiej tworzy 28 stypendystów - studentów. Tak sami opisują swoją działalność:

Paczka przyjaciół to właśnie My!

Wybierasz się na studia i nie wiesz gdzie pójść? Stypendysto! Wspólnota toruńska zaprasza do Torunia :).

Nowe miejsce, nowi ludzie, nowe zadania... wszystko nowe! Jak sobie więc z tym wszystkich poradzić? Gdzie szukać pomocy aby na nowo się odnaleźć? Właśnie u stypendystów!

Zgrana paczka, pomocne dusze, uśmiechnięte buzie, chętne ciągłego doskonalenia swoich umiejętności i odkrywania tajemnic otaczającego nas świata, tacy są właśnie stypendyści FDNT wspólnoty toruńskiej.

Nasza wspólnota to nie tylko dana liczba stypendystów, to także więzi przyjaźni, chęć spędzania wspólnego czasu, brak marudzenia na temat zadań do zrobienia czy organizacji jakiegoś wydarzenia. To prawda, obowiązkowe (informacyjne) spotkania wspólnoty odbywają się raz w miesiącu, chyba, że pojawią się nowe, ważne informacje, wtedy spotkań może być więcej. Jednak nie czujemy, że jest to nasz obowiązek, nie chodzimy na nie, bo sprawdzana jest obecność, chodzimy, bo chcemy. Siadamy przy stole, pijemy wspólnie herbatę, jemy ciastka, rozmawiamy o nas, o naszym życiu, o naszych studiach, pytamy, odpowiadamy, dyskutujemy, tworzymy pomysły inicjatyw, dzielimy się refleksjami. Poza tym odbywają się także spotkania integracyjne takie jak: spotkania filmowe czy grill. Raz w miesiącu spotykamy się także na wspólnotowej Mszy Świętej.

Każdego dnia dzielimy się także Słowem Bożym, udostępniamy fragment ewangelii na dany dzień i możemy być bliżej tego, co chce nam powiedzieć Bóg. Na spotkania przygotowujemy również cytaty wszystkich świętych, aby móc choć na chwilę się zatrzymać, pomyśleć o tym, czy słowa te skierowane są do nas, czy i my znajdujemy w nich cząstkę siebie.

Inicjatywy jakie podejmujemy to zbiórka pieniędzy w ramach Szlachetnej Paczki, przy czym włączamy się w akcje na 100%, nie dając tylko (choć to przecież bardzo dużo) pieniędzy, ale wspólnie wybieramy rodzinę, dowiadujemy się od niej jakie są jej najpilniejsze potrzeby, jakie dzieci mają marzenia i co sprawi im największą frajdę, następnie zbieramy pieniążki, wspólnie robimy zakupy i dostarczamy rodzinie „szlachetną paczkę". Kolejną inicjatywą jest akcja, nazwana przez nas „Zajączkiem" – przygotowanie podobnej paczki jak na Święta Bożego Narodzenia paczki na Wielkanoc. Włączamy się też w takie akcje jak zbiórka żywności, 1%, Orszak Trzech Króli, podczas którego rozdajemy dzieciom słodycze, przyklejamy naklejki i rozdajemy korony.

Jesteśmy także wolontariuszami w Ognisku Wychowawczym Parafii p.w. Miłosierdzia Bożego i Św. S. Faustyny w Toruniu, gdzie pomagamy dzieciom w odrabianiu zadań domowych, w nauce, prowadzimy także gry i zabawy dydaktyczne oraz korekcyjne, razem przygotowujemy kartki bożonarodzeniowe, wielkanocne, okazjonalne i inne prace plastyczne.

Odbywamy także wolontariat w Parafialnym Domu Opieki „Samarytanin" przy Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu, gdzie wolontariusze pomagają innym na tyle, ile potrafią np. poprzez towarzyszenie starszym osobom, rozmowę, wyprowadzanie pań na wózkach na spacer po ogrodzie itp. Czy też szerszy zakres działań np. pomoc przy karmieniu mniej sprawnych pensjonariuszy, zmiana pościeli, przy porządkach i przy toalecie. Działamy także w Hospicjum „Światło", gdzie również pomagamy podopiecznym podczas posiłków, a także w innych codziennych czynnościach takich jak parzenie kawy i herbaty, zmywanie, odnoszenie talerzy czy codzienna toaleta, nawiązujemy głębsze relacje z podopiecznymi i wywołujemy na ich twarzach uśmiech.

„Atmosfera w hospicjum jest bardzo przyjazna. Wszyscy są uśmiechnięci i zadowoleni, zwłaszcza gdy widzą wolontariuszy. –mówi jedna ze stypendystek FDNT. Uświadomiłam sobie, jak bardzo ważna jest pomoc każdego z nas. Wbrew przekonaniom osoby – pacjenci przebywający w hospicjum prowadzą normalne życie, myślą i rozmawiają tak jak my. Ja miałam trochę inne wyobrażenie na początku i inne posiadam teraz. Jestem zadowolona, że mogłam doświadczyć tego typu wolontariatu, choć przyznaje że do najłatwiejszych on nie należy."

2 stypendystki ze wspólnoty toruńskiej działają również w Ochotniczej Staży Pożarnej OSP KSRG Czernikowo, gdzie są opiekunami Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Dziewcząt i Chłopców. Szkolą ich, opiekują się nimi, przekazują potrzebną wiedzę, a także biorą udział w zawodach sportowo – pożarniczych. Reprezentują straż w Gminie i na uroczystościach kościelnych. Mogą także brać udział w akcjach (mają kurs I i II stopnia).

Jednak najważniejszą i najcenniejszą dla nas inicjatywą w jakiej bierzemy udział jest Dzień Papieski. Niesamowicie jesteśmy szczęśliwi, jak i wdzięczni, że możemy brać udział w tym dziele. Począwszy od organizowania planu wydarzenia, rozwieszaniu plakatów, spotkań przygotowawczych, tworzeniu wydarzeń, happeningów, zbiórki pieniędzy, poprzez uczestnictwo we Mszach Świętych w różnych parafiach w diecezji toruńskiej, głoszenie świadectw, złożenie kwiatów, krótkiej modlitwy i adoracji pod pomnikiem Św. Jana Pawła II w Toruniu, aż po zabawę w miasteczku, rysunki z dziećmi, malowanie twarzy, robienie baniek mydlanych, salon fryzur i kolorowych warkoczyków czy też legnickich tańców. To wszystko umacnia nas w tym co robimy. Daje siłę i nadzieję na lepszą przyszłość.

Zarząd wspólnoty:

Szef miasta: Gabriela Pogroszewska, tel.: 504 072 135, gabriela.pogroszewska@dzielo.pl

Zastępca szefa: Julia Lubińska, tel.: 667 146 143, julia.lubinska@dzielo.pl

Starosta: Dominika Bartoszyńska, tel.: 503 857 248, dominika.bartoszynska@dzielo.pl

Koordynator ds. Dnia Papieskiego: Alicja Danielewska, tel.: 667 187 389, alicja.danielewska@dzielo.pl

Rzecznik prasowy:

Paulina Otremba, tel.: 511 926 173, paulina.otremba@dzielo.pl

Duszpasterz:

Ks. prał. Daniel Adamowicz

  • Nostra Polonia
  • Zostań Przyjacielem
  • SAD
  • LOLEK
stypendysta.pl