Wrocław

Od 8 lat 2 kwietnia to szczególna data dla każdego świadomego stypendysty.

rocznica smierci JP2 W tym dniu obchodzimy rocznicę śmierci Błogosławionego Jana Pawła II, naszego mentora, naszej inspiracji, naszego wzoru do naśladowania. W tym roku członkowie wspólnoty wrocławskiej uczcili pamięć Ojca Świętego, składając w darze swoje zaangażowanie. Wspólna msza święta w Archikatedrze Wrocławskiej stała się okazją do zacieśnienia relacji z lokalną społecznością. Stypendyści poprzez prowadzenie czytań,odśpiewanie psalmów i czynną posługę, dali do zrozumienia, że „żywy pomnik” istnieje i jest namacalny w osobie młodych ludzi.rocznica smierci JP2

  Łukasz Kaleńczuk

Fotorgafie autorstwa ks. dr Rafała Kowalskiego, kierownika Gościa Wrocławskiego.

http://www.wroclaw.gosc.pl/doc/1508463.Uczyl-nas-wiary tu znajduje się obszerniejsza relacja ks. Rafała ;)

 Co więcej, z okazji uroczystości udzieliliśmy wywiadu dla tvrodzina.pl.

Więcej informacji na:

http://tvrodzina.pl/index.php?option=com_k2&view=item&id=220:osma-rocznica-smierci-ojca-swietego-jana-pawla-ii&Itemid=567

 

Co we Wrocku piszczy?

Przebudzenie się z zimowego, sesyjnego snu, zaowocowało spotkaniem wrocławskich stypendystów, które odbyło się 25 lutego. Wtedy to nasz szef (Michał Gołębiowski) oraz starosta (Emil Kalinowski) dostarczyli nam garść cennych wiadomości. Uzyskaliśmy dane na temat szerokiego wachlarza praktyk, organizowanych przez Fundację we współpracy z wieloma ważnymi instytucjami. Co więcej, dowiedzieliśmy się o terminach tegorocznych obozów integracyjno-formacyjnych, których ważnym elementem jest wsparcie działań fundacji z poziomu wolontariusza (udział w pracach biura obozowego; szkolenie dla wychowawców, itp.). Podsumowaliśmy także nasze działania bożonarodzeniowe (wręczenie własnoręcznie wykonanych kartek władzom miasta, instytucjom oraz osobom sympatyzującym z fundacją). Niezwykle przyjemnym akcentem spotkania dla każdego członka wspólnoty było otrzymanie prezentu-niespodzianki, tj. terminarza, daru Centrum Myśli Jana Pawła II. Zasypani tym informacyjnym gradem, rozpoczęliśmy przygotowania do rekolekcji wielkopostnych, które odbyły się w dniach 22-24 marca we Wrocławiu.

Trzymajcie rękę na pulsie, bo już na 2 kwietnia szykujemy obchody rocznicy śmierci błogosławionego Jana Pawła II…

 

Daria Meljon i Łukasz Kaleńczuk

 

 

Nowy wrocławski zarząd 

 Dodano: 21 maja 2012 r.; Teodor Sawielewicz

8 i 17 maja jak zwykle w akademiku „Jubilatka” odbyły się spotkania wrocławskich studentów stypendystów. Dzieliliśmy się znajomością nauki Jana Pawła II oraz wybraliśmy nowy zarząd.

Na drugim spotkaniu czekał nas wybór szefa, który będzie nam miłościwie panował w przyszłym roku. Po dłuższej przemowie obecnego lidera Mariusza odbyły się demokratyczne wybory. Oto wyniki:

Szef – Michał Gołębiowski

Vice-szef – Mateusz Bihun

Rzecznik prasowy – Teodor Sawielewicz

Starosta – Emil Kalinowski

Zadziwia maskulinizacja i zaufanie mężczyznom w demokratycznych wyborach. Czyżby patriarchat był jednak najlepszym rozwiązaniem? :)
Jak zwykle to bywało część stypendystów po części oficjalnej kontynuowała spotkanie w pobliskim McDonaldzie.

 

Rocznica  śmierci bł. Jana Pawła II we Wrocławiu

Dodano: 5.04.2012, Teodor Sawielewicz

Uczczenie śmierci Papieża Polaka we Wrocławiu dokonało się poprzez dwa wydarzenia – pierwsze z nich to wystąpienie stypendystów w Radiu Rodzina, a drugi to Eucharystia w archikatedrze wrocławskiej. Stypendyści chcieli podzielić się wieściami ze wspólnoty wrocławskiej i przekazać nauczanie bł. Jana Pawła II Dolnoślązakom.

W tym celu trzech stypendystów zawitało do Radia Rodzina na nagranie specjalnej audycji z okazji 7 rocznicy śmierci Papieża Polaka. Jeden z nich przedstawił swoje przemyślenia na temat dwóch encyklik bł. Jana Pawła II - Veritatis Splendor o kwestiach moralnych w aspekcie prawdy i wolności - oraz Fides et Ratio o relacji wiary i rozumu. 2 kwietnia 2012 r. studencka wspólnota stypendystów wrocławskich spotkała się w archikatedrze pw. Św. Jana Chrzciciela na Mszy o 18.30. Stypendyści w żółtych chustach zajęli miejsca w stalach prezbiterium. Włączyli się w przebieg celebracji poprzez służbę liturgiczną, czytanie lekcji i modlitwy wiernych oraz śpiew psalmu. Po Eucharystii towarzyszył im bardzo dobry humor. W małym gremium udali się na pogaduchy przy gorącej czekoladzie. W planach wspólny wyjazd na górę Ślęże…

 


 

Rekolekcje na Górze św. Anny

Dodano: 28.03.2012, Teodor Sawielewicz

Stypendyści studiujący we Wrocławiu i Opolu spotkali się na rekolekcjach wielkopostnych na Górze św. Anny w dniach 23-25 marca. Pierwszego dnia czekała stypendystów Droga Krzyżowa inspirowana tekstami ze Światowych Dni Młodzieży w Madrycie.


Drugi dzień rekolekcji rozpoczął się bardzo intensywnie od Eucharystii z jutrznią pod przewodnictwem miłościwie duszpasterzującego o. Krzysztofa Kulhawca. „Mistrzu, inaczej się nie dało” – te słowa z porannego kazania stały się hasłem całych rekolekcji. Po śniadaniu czekała na stypendystów konferencja oraz kręgi biblijne. Czas poobiedni minął na przechadzkach i integracji stypendystów. Cudowny klimat tego miejsca zachęcił ich do odwiedzenia jednego z największych w Europie amfiteatrów, rezerwatu geologicznego, Bazyliki Mniejszej św. Anny na samym szczycie wzgórza, Kalwarii i wielu innych atrakcji turystycznych. Nie sposób było nie zauważyć, że w 1983 roku to miejsce odwiedził bł. Jan Paweł II, którzy przyznał, że jest to jedyna wieś polska do której zawitał w trakcie swego pontyfikatu. Dzień zakończył się nieszporami i pogodnym wieczorkiem. Podczas niego zawitał do stypendystów opiekun wspólnoty opolskiej ks. Krzysztof Matysek. Ostatni dzień rozpoczął się od jutrzni i śniadania po którym wrocławska i opolska wspólnota udała się do sanktuarium na niedzielną Eucharystię. Rekolekcje zakończyły się obiadem po którym wielu z uczestników udało się kilkukilometrową wędrówkę przez urokliwy las w kierunku stacji PKP. Owoce i więzi tam powstałe pozostały w stypendystach.

 


 

Rzecz o wspólnym rozpoczęciu Wielkiego Postu

Dodano: 01.03.2012 , Teodor Sawielewicz

Pierwsze spotkanie w nowym semestrze we wspólnocie Wrocławskiej: Rzecz o wspólnotowym rozpoczęciu Wielkiego Postu.

W Środę Popielcową bezlik stypendystów studiujących we Wrocławiu spotkało się na Księżach Małych, aby razem rozpocząć Wielki Post. Mszy przewodniczył dyżurny duszpasterz - o. Krzysztof Kulhawiec. W homilii zwrócił uwagę na pokorę jako kroczenie w prawdzie. Po Eucharystii głos zabrał szef Mariusz, który przedstawił sprawę rekolekcji wielkopostnych. Gremialnie stypendyści doszli do optymalnego rozwiązania - od 23 do 25 marca wyjeżdżają na Górę Świętej Anny. Po orędziu szefa głos zabrało jeszcze dwóch stypendystów zachęcających do włączenia się w szlachetne akcje min. oddawania krwi, kwestowania na rzecz hospicjów. Spotkanie zostało dopełnione pogaduchami podczas powrotów do domostw i akademików. 


 

Sprawozdanie z życia wspólnoty wrocławskiej

Dodano: 14.12.2011, Teodor Sawielewicz

23 listopada 2011 roku w akademiku Jubilatka wrocławska wspólnota stypendystów miała swoje kolejne spotkanie. Był na nim obecny miłościwie nam duszpasterzujący o. Krzysztof Kulhawiec. Spotkanie zdominowały rozmowy o inicjatywach podejmowanych przez stypendystów. Ponad 20 stypendystów zadeklarowało swoje wsparcie dla akcji „Caritas" archidiecezji wrocławskiej mającej na celu zbiórkę pieniędzy na pomoc dla bezdomnych.

W dniach od 9 do 11 grudnia odbyły się rekolekcje adwentowe we wrocławskiej wspólnocie stypendystów pod hasłem „Grzech - on rzeczywiście istnieje", które poprowadził wspólnotowy duszpasterz o. Krzysztof Kulhawiec. W pierwszy dzień czekała na nas pogadanka o przejściu od katolickiego świętego Mikołaja do spoconego mikołaja z supermarketu czyli o tym, jak to się stało, że dobre uczynki biskupa Mirry przerobiono na farsę i co się wydarzyło po drodze. Potem czekała wspólnotę msza. Następny dzień był skupiony na spowiedzi. Powagi tego sakramentu dotyczyło kazanie mszalne, a po skończonej Eucharystii wspólnota wrocławska adorowała Pana Jezusa przy śpiewach i rozważaniach przeplatanych ciszą. Wielu z nas skorzystało w trakcie adoracji z posługi w konfesjonale dwóch o. Krzysztofów - Sercan.

Dzięki życzliwości księdza Piotra Wawrzynka mogliśmy skorzystać z ogrzewanego Kościoła i salki przy ul. Katedralnej 4 przez te dwa dni. W niedzielę uczestniczyliśmy w Eucharystii w Kościele na Księżach Małych. Po niej ruszyły przygotowania do wigilii, aby następnie do niej wspólnie zasiąść. Byli i tacy co rozmawialiby ze sobą bardzo długo, ale ponieważ czas nieubłaganie nas gonił, dlatego trzeba było zakończyć świętowanie i wszystko posprzątać. Wytworzyła się przyjazna i wesoła atmosfera, która towarzyszyła wspólnocie również w tramwajach podczas drogi powrotnej odbytej kolektywnie. 

  • Zostań Przyjacielem
  • SAD
  • LOLEK
  • Nostra Polonia
stypendysta.pl