Miasta papieskie

Miasta Papieskie to miejscowości, które odwiedził Jan Paweł II w trakcie swoich pielgrzymek do Polski. Sprawują one patronat nad kolejnymi Dniami Papieskimi: dekorują urzędy, ulice i komunikację miejską, organizują okolicznościowe wydarzenia i wspierają kampanie społeczne.

Inicjatywa utworzenia ruchu Miast Papieskich powzięta została przez władze kilku miast, które czuły się szczególnie uhonorowane więzią z Ojcem Świętym: Krakowa, Wadowic, Warszawy, Gdańska, Gdyni i Sopotu. Pragnęły one podkreślić swoją więź z Papieżem oraz wdzięczność dla niego. Ich prezydenci sformułowali „Apel Miast”, zachęcając inne zainteresowane samorządy do przyłączenia się. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zaproponowała zorganizowanie spotkania dla prezydentów i burmistrzów miejscowości, które miały zaszczyt gościć Jana Pawła II.

19 czerwca 2002 r. na zaproszenie Prymasa Polski kard. Józefa Glempa do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski przybyli reprezentanci 43 z nich. Podpisany przez nich wówczas „Apel Miast” został dwa miesiące później ofiarowany Janowi Pawłowi II. Sygnatariusze dokumentu zadeklarowali w nim włączenie się w budowę „żywego pomnika” Papieża w postaci stypendiów dla uzdolnionej młodzieży, a także przygotowywanie w swoich środowiskach obchodów Dni Papieskich.

Dziś liczba Miast Papieskich wzrosła do 55. Poniżej prezentujemy wszystkie z nich. Po kliknięciu na nazwę miasta można przejść do jej strony www.

Mapa Miast Papieskich

Białystok

Bielsko Biała

Bydgoszcz

Częstochowa

Drohiczyn

Dukla

Elbląg

Ełk

Gdańsk

Gdynia

Gliwice

Gniezno

Gorzów Wielkopolski

Kalisz

Kalwaria Zebrzydowska

Katowice

Kielce

Koszalin

Kraków

Krosno

Legnica

Leśnica

Lubaczów

Lublin

Ludźmierz

Łomża

Łowicz

Łódź

Nowy Targ

Olsztyn

Oświęcim

Pelplin

Płock

Poznań

Przemyśl

Radom

Radzymin

Rzeszów

Sandomierz

Siedlce

Skoczów

Sopot

Sosnowiec

Stary Sącz

Suwałki

Tarnów

Teresin

Toruń

Wadowice

Warszawa

Włocławek

Wrocław

Zakopane

Zamość

 

Żywiec

 
  • LOLEK
  • Zostań Przyjacielem
  • SAD
  • Nostra Polonia
stypendysta.pl